2mi3 The Great Pompeii’deydi…

Hani internette çoğu sitede karşımıza çıkar… ‘Sapkınların Sonu’ , ‘Tanrı’nın Yoldan Çıkmışlara Cezası’ , ‘Taş Kesen İnsanlar’  ….. Günümüze kadar ulaşmış en önemli Antik Kent olmasını bir kenara iterler , o dönemin mimarisini inceleyerek ders çıkarmaları gereken yerde , ‘Bakın , taş kesenlere ve ibret alın’ şeklinde yazılar yayınlarlar…Pompeii’den bahsediyorum , MS.79′da Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu haritadan silinen fakat 18. yy’da gene ortaya çıkan kentten.

2010 Nisan ayı’nda İtalya’ya yaptığım gezide , Pompeii’ye uğramadan dönmek benim gibi bir adama yakışık kalmazdı….Böyle bir şehri gördükten sonra , hakkında birkaç cümle kurmamak ise büyük ayıp olurdu…Gelin sizlere elimden geldiğince Pompeii Anektodlarımı aktarayım…Kafalardaki o ‘Sapkınlar Ülkesi’ imajını silebilirsem ne mutlu bana…

MS.79 yılında Vezüv’ün külleri altında kalan Pompeii 1748 yılında tesadüf eseri tekrar ortaya çıkarılmıştır.Rivayete göre bir çoban bu bölgede koyunlarını otlatırken eski bir yüzük bulmuş , bunu devlete bildirmiş ve o zamandan beri kazılar sürmüştür.

Bilinenin aksine Pompeii ve halkı lavlar altında kalıp günümüze ulaşmamıştır.Zaten mantık olarak düşünülürse , patlayan bir yanardağdan çıkan lavlar önüne gelen herşeyi eritecek sıcaklıktadır.Araştırmalar göstermektedir ki ,Pompeii şehri MS.79 yılında ilk başta depremlerle sarsılır.Hasar gören Pompeii ,Roma’dan yardım ister ama zaten kıskanılacak bir zenginliğe sahip olduğu için beklediği yardımı göremez.Depremlerin ardından bir gün hava aniden kararır ve Vezüv patlayarak 10 km ötesini vurur.Patlamada kaçışlar başlar.Vezüv , süngerimsi bir yapıya sahip olan volkanik küller püskürtür.Solunum yoluyla genze kaçan bu küller tükürükle birleşerek sertleşir ve boğazı tıkayarak ölüme neden olur.İlk ölümler bu şekilde gerçekleşmiştir.Kurtulanlardan kimisi şehirden kaçar , kimisi bir daha olmayacağını düşünerek kalmaya devam eder , kimisi ise olası bir patlamada köleleri kaçmasın ve evlerinin yağmalanmasını önlesin diye onları zincirler.

Ve asıl korkunç darbe bir başka gece gerçekleşir.Vezüv’den 200 km hızla ve 600 C sıcaklıkta çıkan siyah duman geçtiği her noktada termal şok yaşatır ve her canlı saniyesinde yaşamını yitirir.Günlerce püsküren küller  şehrin üstünü kaplar ve Pompeii yerin 18 metre altında kalır.Trajik bir şekilde ölmüş insanların , o anki çırpınışlarıyla günümüze ulaşması bu termal şok ve üzerlerine aniden kaplanan küller yüzündendir.Peki bu insanlar kazıldıkları yerden bu şekilde mi çıkarılmışlardır ? Hayır.Kazılar esnasında bir çok bozulmamış ceset , sertleşmiş tabakanın içinde olduğu bilinmediğinden telef edilmiştir sadece kemik parçaları çıkarılmıştır.Ardından dedektörler geliştirilmiş ve bu tabakanın altı görüntülenmiştir.Arkeologlar dikkatli bir şekilde bu tabakaları yontarak , üzerlerine delikler açıp içine bir çeşit sıva döküp traşlayarak cesetleri ortaya çıkarmışlardır.Bugün Pompeii’de büyük bir bölüm kazılmak için teknolojinin gelişmesini beklemektedir.Kısacacı ünlü  ağlayan çocuk , hamile kadın , köpek ve daha bir çok korunmuş ceset toprak altından o şekilde çıkarılmamıştır,dikkatlice yontulmuştur hatta gerçek olduğunun kanıtlanması için bazı bölgelerinde kemikler ortaya çıkarılmıştır. (Ayrıca bknz.Giuseppe Fiorelli)

1 Pompeii İnsan

11 Pompeii Aglayan Cocuk

-Pompeii ,Ağlayan Çocuk-

Pompeii Felaketi kısaca bu şekilde gerçekleşmiştir.Onların felaketi ,bize geçmişe ışık tutan mükemmel bir kaynak olmuştur.

Pompeii’de Mimari,Teknoloji ve Yaşam :

Pompeii’de ilk yerleşmeler Yunan Kolonizasyon Dönemi’ne aittir.Gerçekten de şehrin birçok bölgesinde Yunan Mimarisi’nden kalıntılar görmek mümkündür.Pompeii bir liman kentidir.Gemiciler burada kumar oynar , genelevlere gider.Öte yandan şehir planlaması mükemmel yapılmış bir şehirdir.Öncelikle şehir denize doğru kurulmuştur ve rüzgarın yönü öyle hesaplanmıştır ki sokakları süpürmek diye bir durum söz konusu değildir.Ayrıca sokaklar balık sırtı şeklinde yapılmıştır böylece yağmur ve sel sonucu su altında kalmaları önlenmiştir.Ayrıca yer yer yaya geçitleri yapılmıştır.Yaya geçitleri yükseltiler şeklindedir böylelikle yağmur sırasında ayakların ıslanması minimuma indirilmiştir.

2 Pompeii Yaya Gecidi

-Pompeii,Yaya Gecidi-

Pompeii’de tuğla ve çimento kullanılmıştır.Bugün kullandığımız tuğla ve çimentoyla tamamen aynı yapıya sahip bu inşaat malzemesi şehrin büyük bir kısmında görülmektedir.

3 Pompeii Hukuk Binası

-Pompeii,Hukuk Binası-

Pompeii için harabe diyemeyiz çünkü şehir hala yaşanılacak haldedir.Tek kusuru yapıların çatısının olmamasıdır ki 18 m kül altında kalmış bir yapının bu ağırlığı taşıyamaması çok doğaldır.Tabii çatısı ile birlikte hiç bozulmamış yapılarda yok değildir.Örneğin ‘Zengin Evi’ ,çatısı ,kapısı odalarıyla ve odalarındaki duvar süslemeleriyle tam yaşanılacak haldedir.Dönemden kalma çeşmeler işlevini yitirmemiştir ve suları içilmektedir.

4 Pompeii Su Tesisatı  -Pompeii,Su Borusu-

Yukarıdaki fotoğrafta görülen kırık  su borusu 1950 yıllıktır.Bu şehirde iki katlı evler mevcuttur ve asma kat olarak çıkılmaktadır.

9 Pompeii Zengin Evi Duvar Resmi

-Pompeii,Zengin Evi,Duvar-

Pompeii’de çamaşırhane,fırın,kuru temizleme gibi işletmeler varolmuştur.Üstelik bu mekanlarda kullanılan aletler ,bizim çok alışık olduğumuz en azından babaannemizin kullandığı aletlerdendir.Örneğin kömürlü ütü , taş fırın… Şehirde her mekanın kapısında işlevini anlatan bir yazı ve bir resim bulunmaktadır.Fakat resimler adeta birer sanat eseridir.Bu resimler ve işlemeler buraya gelen yabancılar için düşünülmüştür.Pompeii genelevinde her odanın kapısına çizilmiş resimler ,gelen müşterinin tercihine göre seçim yapmasını sağlamaktadır.

5.1 Pompeii Kuru Temizleme   -Pompeii,Kuru Temizleme-

MS.70 yıllarında Pompeii’nin günümüzden tek farkı elektriğinin olmayışıdır.Ama o dönemde bu seviyeye gelmiş bir şehir , eğer bu felakete maruz kalmasaydı kesinlikle çok daha önce Ay’a çıkabilirdi.

6 Pompeii Genelev Çizimi

-Pompeii,Genelev Cizimlerinden-

Pompeii Felaketi’nin zamanı MS.79 yılının Ağustos ayı olarak belirtilmektedir.Tur esnasında öğrendiğim yeni bir bilgi bu tarihin MS.79 Eylül olarak değiştirildiği şeklindeydi.Nedeni ise günümüzde hala süren kazılarda 79 yılının Eylül ayına ait bir paranın burada bulunmasıdır.

Roma İmparatorluğu’nda gladyatör dövüşleri son derece önemlidir.Belirli merkezlerdeki okullarda gladyatörler yetiştirilir ve dövüştürülürlerdi.Pompeii’deki gladyatör okulu buranın da önemli bir merkez olduğunu göstermektedir.Ayrıca bu gladyatör okulunda yapılan kazılarda zengin kadınlara ait tokalar bulunmuştur.Bu da bazı kadınların buraya gelip gladyatörlerle birlikte olduğunu doğrulamaktadır.Zaten gladyatörler , o dönem genç kızların hayallerindeki erkeklerdir.Odalarının duvarlarına çizdikleri gladyatör resimleri birer poster niteliğindedir.

7 Pompeii Gladiator

-Pompeii,Gladyatör Çizimi-

Bu arada hazır ismi geçmişken gladyatörlerden bahsedeyim biraz.Gladyatör , gladio adı verilen kılıcı kullananlara verilen isimdir.Gladio kısa bir Roma kılıcıdır.Sanılanın aksine gladyatörler yağlı olurlar.Böylece aldıkları kılıç darbelerinde , bu yağlar kasları koruyarak büyük yaralanmaları önlerler.Ayrıca her gladyatörün bir tarzı vardır.Örneğin bir elinde trident bir diğer elinde ağ kullanan bir gladyatör balıkçıyı simgeler.

Ünlü gladyatör ve özgürlük savaşçısı Spartacus’un dövüştüğü ve isyanı başlattığı Capua şehri Pompeii’ye yakındır.Spartacus tarihi kayıtlara geçmiş gerçek bir şahsiyettir.Eutropius’un ‘Roma Tarihinin Özeti’ isimli kitabında başlattığı isyan ve yandaşlarının isimleri (Crixus,Oenomaus) birkaç cümleyle geçmektedir.Eutropius bu eserinde Roma Tarihi’ni yüceltmek istediği için ,Spartacus üzerinde detaylı durmaz.

Pompeii’de tapınaklar da son derece korunmuş durumdadır.Özellikle Apollon Tapınağı sunağı,güneş saati ve Apollon-Artemis heykelleriyle adeta ibadete açık gibidir.Apollon birçok özelliğinin yanısıra kehanet tanrısıdır.Apollon adına yapılmış tapınaklarda genellikle kehanetlerde bulunulur.Tarih kitaplarında adı sık geçen Delphi Kehanet Merkezi bir Apollon Tapınağı’dır.Ayrıca ülkemizde Ege Bölgesi’nde birçok yerde Apollon Tapınağı bulunmaktadır.Pompeii’deki Apollon Tapınağı ,Hukuk Binası ile karşı karşıyadır.Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim ,Pompeii turunda öğrendiğim bir başka bilgi , Yunan kahinler kurbanın bağırsaklarına bakarak , Roma kahinleri ise ciğerine bakarak kehanette bulunurlardı.

8 Pompeii Apollon Tapınağı

-Pompeii,Apollon Tapınağı-

Yazımın başında da belirttiğim gibi Pompeii felaketinin ,bu halkın sapkınlıklarının cezası olduğu söylenmektedir.Peki neye göre? Eşcinsellik , evet cinsel yaşamlarında eşcinselliğin rolü son derece fazlaydı.Zina , evet bu da kayıtlara göre çok sıklıkla gerçekleşiyordu…Peki günümüze göre değerlendirdiğimizde çok mu abarttılar da cezalandırıldılar…Açın televizyonu ve sadece öğle vakti bir kadın programı izleyin ya da girin YouTube’a ve Yalçın Çakır’ın programından kesitler izleyin…Açın akşam haberlerini tecavüz haberlerini ,çocuk pornocularını görün…Yakınımızda bir Vezüv olsa şimdiye kadar 50 kere patlamaz mıydı ?

Yazan : Dimitri Daravanoğlu

Son olarak ,Pompeii hakkında çıkan haberlerde devamlı gördüğümüz meşhur cesetle bir fotoğrafımı paylaşmaktan gurur duyarım

10 Pompeii Meshur Foto 2mi3

8 thoughts on “2mi3 The Great Pompeii’deydi…”

 1. Ah bir gün ben de gidebilsem… Bunu bizim “Ben bir küçük cezveyim” bölümüde paylaşabilir miyiz? (Bu arada çizgili defter görünümü hoş olmuş:)

 2. Lut kavmini araştırmanızı oneririm. Gercekten bilgiler cok dogru ama Helak olan bir cok kavim ve sehir var Allah (cc) bizi bu sınavdan korusun…

 3. Kur’an-ı Kerim’de de kafirlerin sık sık madem doğru söylüyorsun felaketini şimdi gerçekleştir dedikleri yazıyor.Sizde o kafirlerden olmayın lütfen.Açın bir kere mukaddes kitabin tek bir suresini okuyun idrak edeceksiniz.

 4. Evet baktığında günümüzde bu insanların yaptığından çok daha fazla sapıklıklar yapılıyor. Ancak şu an Dünya’nın yokedilmeyişi sizi yanıltmasın tabiki onunda bir sebebi var. Konu çok uzun olduğu için devam etmeyeceğim.

  Dimitri arkadaşıma burdan yazı için teşekkür ederken bu teknoloji ile yaşasalardı Aya ilk çıkanlar olurlardı cümlesinde aslında bu felaketle tam da verilmek istenen sonuca vardığını görüyorum. Bu olayla Yaratıcı teknoloji hangi seviyede olursa olsun istediğim an sizi yok ederim mesajını açık bir şekilde veriyor.
  Teknoloji ne kadar ileri giderse gitsin ışığın 100 bin yılda çıkabildiği galaksimizde, küçücük bir vida çarpmasına karşı bile son derece savunmasız uzay araçları ile bu sondan kurtulmak imkansız görünüyor. Kaldıki böyle bir araç yaptığınızı varsayalım uzay kimin elinde? Ölümden kaçabilen varmı?

  Yaratıcı kavramına inanmayarak bu tehditten kurtulacaklarını sanan arkadaşlara vereceğim bir küçük örnekle sözlerimi sonlandırıyorum.
  Bilimin doğruları yavaş yavaş bulduğu bu günlerde yaradılış için kendilerince 3. bir teori ürettiler ;Intelligent Design.- Fazla söze gerek yok -zekanın olduğu heryerde sizce ne vardır?
  Kimse kimseyi inandığından çeviremez. Herkes yaşayacak ve ölecektir. Öteki dünyada görüşürüz.

 5. Orayi allah ibret olsun diye o hale getirdi. Mimarisine bakin da azcik yapı gorun diye degil -ki o mimarileri onlara hicbir fayda saglamadi .Bu zamana kadar hicnisey olmadan saklanmalarinin bi amaci var: ibret almak. Sen körsen biz napalim. Dogrusu orda insanlar lavlar altinda can vermisken senin oranin estetik degeriyle ilgilenmede acinasi ve tuhaf bi durum.
  aç da bi kuran oku!!

  1. Öncelikle bakış açına çok çok çok üzüldüm. Açıkçası Pompeii tarihini (burada tarih diyorum dikkatini çekerim) , Kuran-ı Kerim’den ( Kutsal bir kitabı tam ismiyle anmak gerekir diye düşünüyorum, kuran ( kurma işlemini gerçekleştiren kişi ) öğrenebileceğimi düşünemiyorum. Lut Kavmi ile karıştırıyorsanız çok farklı coğrafyadalar. Kaldı ki Kuran-ı Kerim, İncil ,Tevrat gibi ilahi kaynaklar insanlara ibreti verir, bir olayla bağdaştırmaz. Bundan yıllar sonra 17 Ağustos İstanbul depremini bile Kuran-ı Kerim’de yazan bir felaket olarak yorumlayabilir çocuklarınız, çocuklarımız… Pompeii Felaketi M.S. 70 yılında meydana gelmiştir. Bahsettiğin ibretlik olaylar ise, Tevrat’ta da yer almaktadır. M.Ö. herhangi bir tarihe sabitlenememektedir. Gerçek değil demiyorum, Sümer Tabletlerinde de yazıyor. Tufan olayı yaşanmış bir gerçektir.

   Pompeii ve Roma Dönemi tarihini o dönem yaşamış Yaşlı Plinius’un ( Pliny the Elder ) kitabından öğrenebilirsin. Keşke yazıyı biraz okusaydın, Pompeii halkı Lavlar altında değil, küller altında kaldı. Lavlar altında kemik bile kalmaz, bilmiyorum hiç Yanardağ patlaması gördün mü ? Tarkan filmindeki, kahramanın Lav Gölü’ne girmesi gerçeği yansıtmamaktadır.

   Çok üzülüyorum. Çünkü ben Kuran-ı Kerim’i , İncil’i ve Tevrat’ı okudum. Önemli olan anlayarak okumak, okumuş olmak için değil.

   Senden ricam insanlara ‘Kuran oku’ diye hiç hava atma. Oku, çevrene bak, gez, gör ve biraz çözmeye çalış.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.