Home

2mi3

2mi3 nedir? 2mi3 ‘Dimitri’ anlamına gelir.Zaten kimya latincesini bilen bir kişi biraz hayalgücünü zorlayarak bunu anlayabilir.Peki 2mi3 kimdir? 2mi3,Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun, fakat bir çok insanın ‘Ne alaka?’ diyerek, Antik Yunan ve Roma Tarihi & Kültürü’ne, Arkeoloji’ye, Mitoloji’ye gönülden bağlanmış, bir yandan mesleği gereği Aydınlatma ile uğraşırken bir yandan da web sayfasından gezdiklerinden, gördüklerinden, araştırdıklarından yakaladığı detayları paylaşan bir insandır. İsimlerimizin başına etiket almayı çok sevdiğimiz şu yıllarda biraz daha insanlığımız ile varolabilmeyi ümit etmektedir 2mi3…

Advertisements

3 Comments (+add yours?)

 1. pınar karataş
  Jun 15, 2011 @ 17:45:43

  Merhaba ;
  Size küçük bir teşekkür yazısı yazmak istedim.mimarlık okudum ve bitirme projemin başlangıç, konsept aşamasında Argonautlar ve Argo gemisi ile ilgili yazınızı okumam bana büyük fayda sağladı. Düşüncelerimi çizgiye dönüştürmem konusunda…
  Kıyıköy ; çalışma alanımızdı ve ben ” yansıma ” temam ile kıyıköy’ü bağdaştırırken, aynı zamanda Medea’yı araştırmaktaydım. kıyıköy’ün ismini almış olabileceği ” Medea ” . Medea- Midye -Kıyıköy… ve Argo gemisinin sizin yazInınızda incelemiş olduğum rota izi. düşündü, yürüdü, koştu , ilerledi ve benim tasarımımda yapmış olduğum gemi müzemin yerleşim izini oluşturdu.kısacası , projemin kıyıköy’ e değmesine ”habersiz” de olsa katkıda bulunduığunuz için teşekkürler..
  Pınar Karataş

  Reply

 2. gülfem
  Aug 15, 2012 @ 08:23:51

  Selam; bir sitede yapmış olduğunuz yorumdan yola çıkarak bloğunuza ulaştım. Mitoloji ile ilğili olduğunuzu Türk-Yunan mitolojisinin benzerliklerini araştırdığınız yazmişsiniz. Ulaşaildiğiniz bilğileri merak ettim doğrusu. Ne tür benzerlikler tespıt ettiniz, bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Reply

  • 2mi3
   Aug 15, 2012 @ 12:28:22

   Merhabalar,

   Türk ve Yunan Mitolojisi benzerlikleri arasinda bir süre arastirma yapmistim.Fakat bu arastirmalarim zaman dolayisiyla kucuk not kagitlarinda kaldi.Belki farketmissinizdir, siteme bir suredir arastirma yazisi yazamiyorum.

   Türk Mitolojisi bizim ilkokul 4.sinif Tarih dersinde ögrendigimiz ‘Türkler GökTengri’ye inanirdi’ ifadesinden çok daha öte. Sonuçta Şaman bir toplum.Dogum esnasinda kadinlara yardimci olan Tanrica mevcut Türk Mitolojisi’nde, ki Yunan Mitolojisi’nde Artemis’tir.Ayrica Dede Korkut hikayelerinde Tepegözler vardir ki Yunan Mitolojisi’nde ki Kikloplar’dan farksizdir neredeyse.Daha bir cok ortak nokta bulmak mümkün.Tabii Mitoloji öyle bir kavram ki her toplum birbirinden bir sekilde etkilenmistir.Sonucta Yunanlar Misirlilardan, Romalilar Yunanlilardan etkilenmis.

   Su an İstanbul disinda ve yolda oldugum icin cok detaylandiramiyorum.Fakat döndügümde ayrintiya inmeye calisacagim.

   İlginize Tesekkurler
   2mi3

   Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: